Korisni saveti
Prvo što treba da uradite pre nego što krenete u aktivno traženje posla jeste da se dobro pripremite.
Kao ozbiljan i odgovoran poslodavac, koji želi da privuče najbolje kandidate i kandidatkinje, želimo da vam pomognemo u pripremi i pružimo nekoliko saveta kako da postupate i na šta da obratite pažnju još pre slanja CV-ja potencijalnom poslodavcu.
Aktivno traženje posla
Odredite svoje ciljeve i prioritete
Da bi znali šta su vam ciljevi u vezi sa poslom, bilo kratkoročni, bilo dugoročni, pokušajte da odgovorite na ova pitanja:
- Šta želim da radim?
- Koje veštine posedujem?
- Šta volim da radim?
Pripremite svoj CV/biografiju
Prilikom pisanja CV-ja, uvek imajte na umu da poslodavac vašem CV-ju najčešće može da posveti vrlo malo vremena. Stoga preporučujemo da posebnu pažnju obratite na sledeće:
- Prilagodite CV zahtevima pozicije za koju konkurišeš, tako su veće šanse da ćete uopšte biti pozvani na razgovor za posao
- Uvek redovno ažurirajte svoj CV (dodajte u međuvremenu završenu školu, kurs i sl), jer sve čega nema u CV-ju, to kao da se nije ni dogodilo
- Potrudite se da CV bude kratak, sažet i jasan, neka izgleda kao "tizer", da bi motivisao poslodavca da vas pozove na poslovni intervju
Aktivirajte se
Poželjno je da pratite aktivne oglase na sajtovima za zapošljavanje i sajtovima atraktivnih poslodavaca, prijavite se na mailing listu sajtova i agencija za zapošljavanje, pratite društvene mreže i napravite sve druge pripremne korake u cilju osiguranja da informacija o otvorenoj novoj poziciji dođe do vas na vreme.
Usavršavajte se lično i profesionalno
Dok tražite posao, nemojte samo da šaljete CV i čekate da vas pozovu na intervju, već posvetite svoje vreme ličnom i profesionalnom usavršavanju – pohađajte kurseve neformalnog obrazovanja, seminare, stručna predavanja, čitajte stručnu literaturu na internetu... Ne samo da će vam to povećati šanse za zapošljavanje, već ćete se i na ličnom nivou razvijati, postići bolje rezultate, povećati nivo samopouzdanja i generalno ostvariti veći napredak.
Potražite praksu
Radno iskustvo je uvek na veoma visokoj ceni kod poslodavaca. Ukoliko ste na samom početku karijere i ne možete da se pohvalite dugim radnim iskustvom, predlažemo da pronađete praksu u nekoj kompaniji, uključite se u program studentskih ili omladinskih organizacija ili počnete da volontirate.
Obavestite prijatelje i poslovne kontakte da tražite posao
Kada tražite posao, uvek o tome obavestite prijatelje, porodicu, stare kolege sa fakulteta, poslovne kontakte... Takođe, LinkedIn, sajmovi za zapošljavanje itd. su sjajna mesta za širenje mreže poslovnih kontakata. Pronalaženje preporuke i širenje mreže poslovnih kontakata nije isto što i pronalaženje posla preko veze.
Izrada CV-ja
Prvi kontakt koji ostvarujete sa potencijalnim poslodavcem započinje slanjem CV-ja.
Konkurencija za posao je velika i svrha dobro napisanog CV-ja je da vas izdvoji od drugih kandidata. Ukoliko je vaš CV prilagođen poziciji za koju konkurišete, imate veće šanse da budete pozvani na intervju.
Svrha CV-ja je da vas predstavi u najboljem svetlu. Postoji mnogo načina na koji možete da napišete CV, ali uvek morate da vodite računa da bude koncizan, informativan, struktuiran i jasan.
Fotografija
- Uz tekstualni deo, u CV poželjno je uključiti i jednu poslovnu i pristojnu fotografiju.
Lični podaci
- Ime i prezime, mail adresa i kontakt telefon.
Radno iskustvo
- Najvažniji i centralni deo vašeg CV-ja. Treba navesti nazive kompanija za koje ste radili, provedeno vreme i zaduženja, ključne rezultate…
- Ne treba pisati preobimno, bez obzira na to koliko vam je bogato radno iskustvo. Trudite se da iznesete samo najvažnije detalje i iskustva koja su relevantna za poziciju za koju konkurišete.
Obrazovanje
- Prvo navedite najviši do sada stečeni stepen obrazovanja, sa nazivom obrazovne ustanove, smerom, periodom školovanja, zatim diplome, stipendije, prosek (ukoliko je iznad 8,00), izuzetne rezultate, nagrade.
Kursevi i seminari
- Ukoliko ne posedujete radno iskustvo, pored dela o obrazovanju, ovaj deo CV-ja treba da zauzima centralno mesto.
- Na taj način sebe predstavljate kao osobu koja je spremna da preuzme inicijativu, da se usavršava i stalno radi na sebi.
Rad na računaru
- Rad na računaru je jedna od stavki koja je obavezna za većinu pozicija.
- U najvećem broju slučajeva dovoljno će biti da poznajete MS Office paket (Word, Excel, PowerPoint) i Internet, osim ukoliko ne konkurišete na poziciju koja zahteva specifična znanja
Strani jezici
- Navedite sve jezike kojima se služite i na kom nivou. Ukoliko imate završen kurs stranog jezika, navedite ustanovu, sertifikat ili diplomu i nivo stečenog znanja.
Hobiji
- Ovaj deo biografije je rezervisan za specifična interesovanja i hobije koji govore o vašim kvalitetima i koji će vas izdvajati od drugih.
Priprema za intervju
Ukoliko ste prošli prvi krug selekcije i pozvani ste na intervju, sledeći korak je priprema za susret sa potencijalnim poslodavcem.
Prirodno je da imate tremu prilikom odlaska na intervju, jer svako želi sebe da predstavi u najboljem svetlu i da ostavi najbolji utisak.
Što se bolje pripremite, to ćete biti sigurniji u sebe. Sledi nekoliko ključnih saveta u vezi sa poslovnim intervjuom:
Informišite se o potencijalnom poslodavcu
- Kada konkurišete za posao, da bi ostavili dobar utisak, morate najpre da se informišete o poslodavcu preko interneta, prijatelja, poslovnih kontakata...
- Dobro da se informišete o kompaniji, da bi mogli da budete sigurani da je to prava kompanija za vas.
- Raspitajte se i koja su najčešće postavljana pitanja poslodavca i pripremite odgovore na njih. Pripremite relevantna pitanja za poslodavca.
Govor tela
- Jako bitan deo razgovora za posao. 70 % utiska koji ostavljate u neposrednom kontaktu čini neverbalna komunikacija.
- Nije poželjno da radite bilo šta što bi odavalo nervozu (igra sa kosom ili kravatom, cupkanje nogom).
- Trudite se da održavate kontakt očima, pažljivo slušajte, klimajte glavom, ne upadajte u reč.
Odevanje
- Svaka kompanija ima propisan svoj kodeks oblačenja.
- Pre nego što se pojavite na poslovnom intervjuu, trebalo bi da se raspitate o pravilima koja vladaju u toj kompaniji.
- Nije poželjno da se pojavite u farmerkama, patikama ili odevnoj kombinaciji koja je neprikladna u bilo kom drugom smislu (neuredna, pocepana, suviše kratka ili provokativna).
Govorite smireno i razložno
- Odvojite malo vremena da razmislite pre nego što odgovorite na pitanje i potrudite se da vaši odgovori budu jasni, konkretni i da budete sigurni u to što govorite.
Prvi dan na poslu
Prošli ste sve korake i došlo je vreme za prvi dan na poslu. To je prilika da ostavite dobar utisak na svog poslodavca i buduće kolege.
Najčešće je prvi utisak ono što ostaje i što kasnije dugo prati čoveka. Ono na šta treba da obratite posebnu pažnju jeste sledeće:
Tehničke pripreme
- Pre nego što dođete na svoj novi posao, potrudite se da se upoznate sa svim neophodnim procedurama (poput lozinki i propusnica), da popunite sve potrebne formulare, te da pažljivo pročitate sve korporativne brošure koje su vam dostupne.
- Raspitajte se unapred kome treba da se javite.
Odevanje
- Prilikom intervjua za posao, obratite pažnju na to kako se vaše nove kolege i koleginice poslovno odevaju i to iskoristite za izbor garderobe za prvi dan na novom poslu.
- Prvog dana na novom poslu se preporučuje da se obučete što adekvatnije i poslovnije.
Dođite na vreme
- Novi poslodavac vam je sigurno naglasio kada treba da dođete na posao. Iznenadite ga i pojavite se na poslu bar desetak minuta ranije.
- Na posao krenite dovoljno rano ujutro, tako da saobraćajne gužve ili drugi nepredviđeni događaji ne mogu da vas iznenade. Ako u dolasku na posao budete raspolagali udobnim viškom vremena, ostaće vam više energije za nošenje sa konkretnim zadacima.
- U poslovnom svetu, vremenska tačnost i netačnost verno odražavaju organizacione veštine i pouzdanost zaposlenog. Kašnjenje često odražava i čitav niz drugih nedostataka, koje većina poslodavaca ne želi u svojim timovima.
Sačuvajte dobro raspoloženje
- Na novom poslu treba da budete samopouzdani i ispunjenni entuzijazmom, da profesionalni pristup kombinujete sa lako pristupačnim stavom.
- Potrudite se da zapamtite imena kolega, pa ih ponovite prilikom upoznavanja.
- Slobodno postavljajte pitanja – normalno je da vam je potrebna pomoć kolega kako biste se snašli u potpuno novom okruženju.
- Dobar utisak prvog dana podrazumeva i predstavljanje sebe kao prijatne i prijateljski nastrojene ličnosti. Svakoga sa kim se upoznajete, pozdravite umerenim, toplim osmehom i razumno čvrstim stiskom ruke.
Upoznajte se sa okruženjem
- Gde su sale za sastanke, gde su zajedničke prostorije, gde je restoran... Ako nešto od opreme delite sa kolegama, upoznajte se sa rukovanjem i načinom odlaganja opreme.