Упознајте Беч на мало другачији начин
Главни град Аустрије је једна од најбогатијих и најимпозантнијих престоница Европе. Овај град од готово 2 милиона становника је цео под заштитом Унеска од 2001. године, као део светске културне баштине. Већ сама та чињеница говори његовим посетиоцима да ће закорачити у прави музеј на отвореном, град у коме је сама шетња његовим улицама непоновљиво искуство. Богата историја Беча се види на сваком кораку, а нарочито на бљештаво златним и белим фасадама великих грађевина које се налазе у самом центру града. Због тога милиони туриста из целог света бирају да пар дана проведу упознајући се са историјом, културом, уметношћу, ноћним животом и кухињом престонице једне од некада највећих империјалистичких сила.
Ер Србија својим путницима омогућава свакодневни авионски превоз до аустријске престонице. Авиони саобраћају из Београда и Краљева, а сам лет траје сат и 20 минута. Карте за једну од најпопуларнијих дестинација у понуди Ер Србије се могу једноставно и безбедно купити на сајту, а путници који се пријаве на Newsletter могу бити додатно информисани о попустима на цене одређених летова или нове поласке које Ер Србија редовно уводи до најпопуларнијих европских градова.
Беч - центар историјске империје Старог континента
Некадашњи центар царске монархије, данашњи Беч осликава богатство и моћ једне од највећих династија Европе, Хабсбурга. Највећи дворац из времена Хабсбуршке монархије је Шенбрун, историјски центар Аустрије и најпосећенија туристичка атракција Беча. Комплекс дворца Шенбрун укључује прецизно уређене паркове у његовом „задњем дворишту“ и зоо врт који може бити посебно искуство за породице са децом.
Следећи важан историјски комплекс је Хофбург, хабсбуршка резиденција из 13. века, која је била престоница Хабсбуршке монархије до почетка Првог светског рата. У овом комплексу се данас налази резиденција преседника државе, Национална библиотека, бројни музеји, Одаја са благом, Царски апартмани и једно од најважнијих историјских наслеђа Аустрије - царска круна Светог Римског царства.
Једна од најпознатијих грађевина у Бечу је Катедрала Св. Стефана, која се налази у самом центру града и има функцију седишта бечке надбискупије. Изграђена је у готском стилу, прилично доминира панорамом Беча, а позната је и по звону Пумерин, трећем највећем црквеном звону у Европи. Оригинално звоно је тежило 20 тона и било изливено од остатака турских топова који су учествовали у опсади Беча. Данашње звоно је једнаких димензија и тежине, а направљено је од остатака старог и додатка метала узетог са турских топова који се налазе у бечким историјским музејима.
Посета Бечу је незамислива без шетње улицом Рингштрасе, која је дуга 5 километара. Ова улица кружно описује центар града и може се сматрати његовом жилом куцавицом. Дуж ове улице налазе се неке од најважнијих државних и културних институција, као што су Парламент, Градска кућа, Универзитет, Берза, Бечка државна опера и низ музеја. Зграда Бечке државне опере је импозантна грађевина зарад чије изградње је ниво целе улице подигнут за један метар. У Опери се одржава чувени Оперски бал и ово је место где се традиционално изводе најчувенија дела великих аустријских композитора. Захваљујући Моцарту, Бетовену, Шуберту и Хајдну, Беч је светска престоница музике. На Рингштрасеу се налазе велики уређени паркови у којима се може провести пријатно поподне. Осим одмора, шетња овим парковима одводи туристе до споменика Гетеу и Штраусу. На само пар корака од ове улице налази се Карлов трг, главно саобраћајно чвориште града, са Карловом црквом изграђеном у античком стилу, која се сматра најлепшом грађевином Беча.
Музеји у Бечу - понешто за свачији укус
Туристи Беч често називају градом стотине музеја. Овај надимак главни град Аустрије оправдава богатом музејском културом која нуди садржај за посетиоце свих узраста и интересовања. Музејски кварт Беча обухвата Леополд музеј и дворац Белведере, који прате развој модерне уметности и имају сталну поставку дела Оскара Кокошке, Климта и Шилеа, затим Албертину, музеј цртежа и графике, Природњачки музеј и Музеј историје уметности. У Музеју историје уметности се налазе експонати из периода Хабсбуршке монархије и највреднија дела Тинторета, Каравађа, Рембранта и Рубенса. Природњачки музеј је његова зграда близнакиња, са којом заједно описује Трг Марије Терезије и један је од највећих музеја ове врсте на свету. Поставке које привлаче највећу пажњу посетиоца су колекције драгог камења и фосила, као и највећа светска колекција метеора.
Специфичан музеј који своје посетиоце мами интересантним спољашњим изгледом и обиљем зеленила јесте Хундертвасерова кућа. Хундертвасер је био свестрани уметник који је стварао крајем 60-их година 20. века, највише се бавећи архитектуром, сликарством, вајарством и дизајнирањем одеће. Нарочито се истицао по томе што је у свој дизајн обилато укључивао природне елементе флоре и фауне. У складу са његовим јединственим стилом, фасада ове куће-музеја је шарена, испресецана неправилним линијама и биљкама које освајају камен. Музеј примењене уметности је врло често дом изложби највећих светских уметника данашњице, а налази се на Рингштрасу.
Беч је град нових искустава
Осим што својим посетиоцима пружа могућност да се упознају са његовом богатим историјом, Беч их зове да у његовом срцу доживе нека нова искуства и кући понесу незаборавне успомене. Једно од таквих искустава је и Пратер, јавни парк у коме је одржана светска изложба градитељства и у коме се налази вештачка лагуна, по коме је добио надимак „Венеција у Бечу“. У овом парку се налази велики панорамски точак, са чијег врха се пружа поглед на град који одузима дах. За оне мало храбрије ту су адреналинске атракције попут ролеркостера или железнице уског колосека. У овом парку се налази и Бечки планетаријум са Пратер музејем.
Још једна традиција овог града, која је временом постала необична туристичка атракција, јесте Шпанска школа јахања. Ова традиционална школа јахања липицанера изводи се у дворишту дворца Хофбург и налази се на листи светске нематеријалне културне баштине Унеска. У делу око замка Хофбург, који је по томе и добио назив „Зимска јахачка школа“, туристи могу видети тренинге и наступе најлепших липицанера и њихових искусних тренера.
Једна од најпосећенијих атракција у Бечу је Бетонска игла или Дунавски торањ, који се налази у Дунавском парку, смештеном у модерном делу града. Овај торањ годишње посети преко пола милиона људи, а са њега се пружа величанствени панорамски поглед на град. Платформа за посматрање налази се на висини од 150 метара и до ње се стиже за само 35 секунди, уз помоћ нарочито брзих лифтова. Десет метара више се налази кафић, на следећих десет метара ресторан, а оба објекта лагано ротирају око торња, пружајући својим посетиоцима јединствени угођај.
Гастрономија Беча - аутентични специјалитети на савремени начин
Аустријска кухиња је пуна богатих укуса и занимљивих комбинација састојака. Сходно томе, у бечким ресторанима се могу пробати аутентични специјалитети, али и њихове модерније опције. Неизоставно јело на сваком менију ресторана у Бечу јесте чувена бечка шницла. По савету локалаца, најбоља је у ресторану Reinthaler’s Beisl. Такође, туристи треба да пробају Frankfurter кобасицу, која се обавезно служи уз криглу квалитетног и јаког пива. Осим специјалитета од меса, у Бечи се могу пробати и слатке ђаконије, попут сахер торте, Моцарт кугли, штрудле са јабукама или неког од безброј укуса сладоледа, који представља наслеђе италијанских досељеника са почетка 19. века. Беч је на гастрономску мапу света уписан захваљујући ресторанима са две и три Мишелинове звездице и светски познатим куварима, док чувене аустријске колаче и аутентичну кафу туристи могу пробати у готово сваком кафићу у граду. У главном граду Аустрије је 2013. године отворена и прва веганска сладолеџиница - Веганиста.
Пријавите се и не пропустите наше посебне понуде.