Ер Србија у 2022. години превезла 73 одсто путника више него у 2021.
Превезено 2,76 милиона путника
- Реализовано 60 одсто више летова у односу на претходну годину
- 87 рута до четири континента
- Успостављени директни летови до Тјенђина, друге прекоокеанске дестинације Ер Србије
- Просечна попуњеност путничке кабине износила 72 одсто
- Премијум салон користило преко 54 хиљаде путника
После две тешке године за путничку авијацију, српска национална авио-компанија је током претходне године забележила значајан напредак у пословању. Ер Србија је у 2022. години превезла укупно 2,76 милиона путника у редовном и чартер саобраћају, што је за 73 одсто више у односу на 2021. Од јула до децембра, компанија је бележила рекордне месечне резултате у броју превезених путника. Национална авио-компанија је реализовала укупно 31.420 летова са три међународна аеродрома у Србији - матичног београдског, као и нишког и краљевачког. То је повећање саобраћаја од 60 одсто у односу на 2021. годину. Просечна попуњеност путничке кабине износила је 72 одсто, што представља повећање од осам процентних поена у поређењу са претходном годином. Током 2022. године, Ер Србија је увећала своју мрежу за 15 дестинација, а флоту оснажила са седам нових авиона.
У флоту за дуголинијски саобраћај у новембру је ушао други широкотрупни авион, ербас А330-200 који носи лик славног научника и проналазача српског порекла, Михајла Пупина. Поред тога, флота турбомлазних авиона појачана је са по једним авионом ербас А319 и ербас А320, а регионална флота са четири нова авиона типа АТР 72-600.
Ер Србија је у претходној години у редовном, сезонском и чартер саобраћају летела на укупно 87 рута ка Европи, Северној Америци, Азији и Африци. У односу на 2021. годину, успостављени су директни летови ка 15 нових дестинација, међу којима су Валенсија, Малага, Малта, Лион, Болоња, Хановер, Нирнберг и друге. Од 9. децембра, национална авио-компанија је после 22 године паузе поново почела да лети до Народне Републике Кине. Прва дестинација у тој азијској земљи је Тјенђин, четврти највећи град и највећа лука у северном делу Кине. На тај начин, Ер Србија је успела да се позиционира на тржишту као једна од само неколико европских авио-компанија које имају директне летове до НР Кине.
"У протеклих 12 месеци трудили смо се да искористимо прилике које су се указивале, брзо се прилагођавајући променљивим тржишним условима. Снаге и капацитете смо усмерили на даљи раст и развој компаније и свих наших запослених. Захваљујући амбициозним циљевима и спремности да агилно и предузимљиво радимо на њиховој реализацији, постигли смо рекордне резултате на различитим пољима. По броју превезених путника приближили смо на само два процентна поена до рекордне претпандемијске 2019. године", рекао је Јиржи Марек, генерални директор Ер Србије. "У 2023. години обележавамо 10 година пословања под именом Ер Србија. Имамо велике планове. Уводимо преко 20 нових дестинација, међу којима је и Чикаго, наша друга дестинација у Северној Америци. Настављамо са подмлађивањем и проширивањем флоте. Свесни смо да су очекивања путника велика и спремни смо да даље напредујемо и да се мењамо набоље".
Посебно добри резултати у прошлој години забележени су у чартер саобраћају, где је Ер Србија реализовала 2.663 лета на укупно 21 чартер рути, чиме је остварен за 10 одсто бољи учинак него у 2021. години. Са Аеродрома Никола Тесла Београд и Константин Велики у Нишу летело се на чак девет рута у Грчкој, шест у Турској, три у Египту, две у Италији и једне у Тунису.
Превезавши близу 5.000 тона робе, Ер Србија Карго је у претходној години остварио за 30 одсто бољи учинак у односу на 2021.
Услуге Премијум салона Ер Србије на Аеродрому Никола Тесла Београд током 2022. године користило је 54.000 путника.
Уз све наведено, Ер Србија се током 2022. године позиционирала као једна од европских авио-компанија са највише недељних летова са истанбулског аеродрома. Број летова између Београда и Истанбула повећан је са 10 на до 17 летова недељно. На тај начин, путници између два града на располагању имају и до шест летова дневно, тако што три лета обавља Ер Србија, а преостала три Туркишерлајнс, са којим Ер Србија има код-шер сарадњу.
Занимљив је податак да су авиони српске националне авио-компаније током 365 дана у 2022. години планету Земљу обишли укупно 754 пута, том приликом прелетевши чак 30,2 милиона километара. Летело се укупно 3.468.850 сати.
Више информација о активностима српског националног авио-превозника можете пронаћи на страници Медија центра Ер Србије.